Ať chceme nebo nechceme, Advent je také čas úklidu. Stejně svědomitě jako uklízíme kuchyně, myjeme okna a pereme záclony, neměli bychom zapomínat na náš čalouněný nábytek. Vždyť taková sedací souprava, sofa nebo pár křesílek jsou většinou středobodem našich obývacích pokojů a trávíme v nich spoustu času při domácím odpočinku, s návštěvou přátel a rodiny, s dětmi, ale i s našimi domácími mazlíčky. Z toho vyplývá, že čalouněný sedací nábytek si zaslouží naši péči a pozornost během uklízení.
Jak na to? Máme pro vás několik tipů, které určitě oceníte.
Ano, nejlepší je samozřejmě pravidelné čištění :-) Čalounická látka, jako každá jiná látka, si vyžaduje občasnou údržbu. Stejně jako pereme povlečení, nejrůznější deky a přehozy, záclony a závěsy, měli bychom čistit i látky potahové. Není třeba to nijak přehánět, ale takové jemné luxování pomocí měkké koncovky, pravidelné odstraňování nečistot a skvrn nebo vyčesávání rouna měkkým kartáčkem váš čalouněný nábytek určitě ocení. Tyto činnosti, vykonávané v závislosti na míře zašpinění nábytku, umožňují udržet látku v dobrém stavu po dlouhou dobu.
A pokud pravidelný úklid nestíháte nebo na něj zapomínáte?
Pusťte se do toho aspoň před Vánocemi. Uvidíte, jak vaše sedačka prokoukne a jakou z ní budete mít zase radost. Důkladné čištění se liší v závislosti na použitém potahovém materiálu.
Nejčastěji se na sedacím nábytku setkáváme s klasickými textiliemi, tkanými nebo pletenými. Pro jejich hezký vzhled doporučujeme vyčištění „šamponováním“. V obchodech je dnes velký výběr různých druhů čistících prostředků pro tyto účely. Zásadní je vždy vytvořit pěnu, kterou nanášíte na látku a roztíráte houbičkou nebo měkkým hadříkem. Rozhodně se vyhněte použití kartáčů, které by látku zbytečně odíraly. Poté nechte vyschnout do druhého dne a čištění dokončete vyluxováním s měkkým nástavcem. Tím se odstraní zbytky zaschlé pěny a je to.
Dalším velice oblíbeným materiálem je kůže. Povrch kůže má své přirozené známky odhalující její původ (škrábance, jizvy a drobné rozdíly v barevnosti a struktuře povrchu) a vyvíjí se s věkem. Aby si kůže uchovala své jedinečné vlastnosti, je potřeba ji občas naimpregnovat speciálními přípravky, které oživí vzhled a udrží ji pružnou a měkkou. Pravidelné čištění se provádí stíráním suchým jemným hadříkem.
Potřebujete-li odstranit skvrny po nápojích, potravinách nebo kosmetice, vysajte co nejdříve povrch savým ubrouskem. Následně vlhkým hadříkem, namočeným v pH neutrálním mýdlovém roztoku, krouživými pohyby jemně třete skvrnu, aniž by nasákl povrch kůže. Určitě nepoužívejte pro vysoušení fén na vlasy ani kůži nevystavujte přímému slunečnímu svitu.
Kůže je prvotřídním přírodním materiálem a jako taková si zaslouží i náležitou péči. Pokud si na to sami netroufáte, určitě neuděláte chybu, když ji svěříte do péče odborníků ze specializovaných firem.
Na koženky a umělé kůže rozhodně neberte běžná čistidla, která máte zrovna po ruce (například saponáty), i když to k tomu svádí. Tím byste materiál jedině vysušili a začal by praskat. Na čištění koženky vám bude stačit neutrální mýdlový roztok. Vlhkým hadříkem namočeným v tomto roztoku vyčistíte naprostou většinu běžných neagresivních nečistot.
A co dělat v případě náhlého znečištění sedačky?
Při jakémkoliv zašpinění je nutné co nejdříve odstranit všechny volné nečistoty.
Tekuté nečistoty (kávu, čaj, víno) se snažte odsát papírovými ubrousky. Poté krouživými pohyby vlhkým hadříkem, namočeným v mýdlovém roztoku, vyčistěte vzniklou skvrnu.
V případě vylití jogurtu, kečupu a jiných hustších potravin je nejlépe odebrat co největší množství lžičkou. Na zbytek si vezměte vlhký hadřík a postupujte jako v případě tekutých nečistot.
Drobky a jiné pevné nečistoty se odstraňují nejlépe, většinou postačí použít vysavač s měkkým nástavcem.
V dnešní době je již většina potahových látek (a dokonce i některé koženky) opatřena nešpinivou úpravou, která zamezuje pronikání nečistot do vláken, a tím je proces čistění velice usnadněn.
A pár dobrých rad na konec
Přejeme vám krásné chvíle strávené na vašem sedacím nábytku.